Szczegółowa budowa klocków hamulcowych

Szczegółowa budowa klocków hamulcowych

Tematów związanych z budową klocków hamulcowych, było już sporo, jednak w dzisiejszym materiale chciałbym się przyjrzeć temu zagadnieniu bardziej szczegółowo.

Zanim, jednak przejdę do samej budowy klocków, trochę teorii. Mianowicie, powszechne układy hamulcowe są budowane na materiałach cierniowych. Mamy tu hamulce tarczowe i bębnowe, konstrukcje obydwu różnią się od siebie. Jednak te, pierwsze lepiej odprowadzają ciepło. Przez to są popularniejsze. Oba modele, współpracują z klockami hamulcowymi, które razem powodują wyhamowanie naszego pojazdu. Dzieje się to dzięki, odpowiedniemu tarciu, między tymi pierwszymi a tymi drugimi elementami. A teraz sama budowa.
Klocki hamulcowe, jest to podstawowa część układu hamulcowego. Często zdarza się tak, że temat ten lubimy przemilczeć po prostu. Są i tyle. jednak, ja ze swojej strony przestrzegam, aby zawsze zwracać szczególną uwagę na ich budowę, producenta oraz wytrzymałość, dlatego dzisiejszy materiał poświęcimy właśnie tej tematyce.

Budowa klocków hamulcowych

Klocki w swojej konstrukcji, charakteryzują się warstwicowością gdzie, na samej górze znajdziemy płytkę nośną. Ma ona kluczowy wpływ na prawidłowe działanie hamulca. Poprawne wykonania oraz poprawne jej wymiary, zależą od tego, czy masz klocek idealnie dopasuję się do zacisków. Dzięki temu, nie będziemy świadkami wibracji oraz zablokowania się klocka w zacisku. Przeważnie elementy te, do konkretnego modelu samochodu, posiadają już odpowiednie wymiary. Ważne, aby podkreślić, że do płytki nośnej jest przymocowany materiał cierny. Jest on odizolowany dzięki odpowiedniej warstwie, chroni ona zacisk hamulcowy przed przegrzaniem. Izolacja ta, pomaga stłumić większość wibracji, co przekłada się na bezpośredni komfort podczas hamowania, zwykle warstwa ta ma około 2 do 3 mm grubości. Element ten jest łączony specjalnym klejem.

Kolejną warstwą jest materiał ścierny, jego elementy są odpowiedzialne bezpośrednio za wyhamowanie naszego pojazdu. Każdy z producentów ma własne mieszanki, podczas produkowania, tychże elementów. W zależności od rodzaju samochodu, naszych możliwości finansowych, jesteśmy w stanie dobrać, takie klocki, jakie nam odpowiadają. To dzięki temu materiałowi, jesteśmy w stanie odróżnić klocki do zwykłego samochodu a do auta sportowego. A te, mają podwyższoną twardość i wytrzymałość. Oczywiście elementy te, są droższe od zwykłych klocków, które trafiają do podstawowych samochodów. Najpopularniejszymi materiałami, które są stosowane do produkcji materiału ściernego są: grafit, stal, włókna miedziane i szklane, opiłki brązu czy nawet tlenek żelaza. Kolejno są one, odpowiednio do siebie łączone w fabrykach. Na rynku znajdziemy również producentów, którzy dodają swoje materiały na przykład: ceramikę.

Fading, co to jest?

W obecnym czasie, klocki hamulcowe buduje się tak, aby wytrzymały fading, zjawisko, które powstaje podczas wysokich temperatur pracy. Warstwa cierna klocka ociera się o tarcze hamulcową, powstanie wtedy duża temperatura. A ta, może doprowadzić do całkowitego lub częściowego uszkodzenia hamulców. I w tym miejscu wspomnę, że metale ciężkie czy też azbest nie można stosować do produkcji klocków hamulcowych dlatego, gdyż są szkodliwe.

Na wcześniej, wspomnianej płytce znajdziemy dodatkowe nakładki, zapobiegają one piszczeniu podczas hamowania. Jeżeli zakupimy tanie zamienniki to, piski, stukania oraz inne tego typu rzeczy, będą dokuczliwe. Dlatego przestrzegam, przed kupnem tanich zamienników związanych z klockami hamulcowymi. Bowiem, ma to ogromny wpływ na hamowanie, wytrzymałości oraz odpowiednie właściwości na temperaturę. Jeżeli, komfort jazdy dla nas jest na pierwszym miejscu, powinniśmy od takich części trzymać się z dala. Dla użytkowników, którzy są bardziej wymagający, którzy posiadają samochody sportowe, proponuję, aby pochylili się nad klockami przeznaczonymi do właśnie moto-sportu. Firmy te, dają nam pełne bezpieczeństwo oraz wiarygodną specyfikację.

Na koniec, podsumowując dzisiejszy temat, śmiało możemy powiedzieć, że zaniedbany samochód to ,,zły samochód”. Dlatego powinniśmy się interesować szczególnie jego stanem technicznym i dobrowolnie doprowadzać do jak najrzadszych awarii. Sprawdzać dosyć często stan układu hamulcowego, ale także zadbać o regularne serwisowanie naszego pojazdu. Zawsze, warto patrzeć na ręce naszych mechaników i wiedzieć, jakie części zostały montowane do naszego aut, tak aby potem nie być rozczarowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *