Jakie klocki hamulcowe do mojego samochodu?

Jakie klocki hamulcowe do mojego samochodu?

Gdy nadchodzi czas wymiany klocków hamulcowych z pewnością umawiamy się ze specjalistą, mechanikiem o dobrej reputacji. Niektórzy z nas zapewne postawią na siebie i dokonają naprawy sami, ale w większości z nas – nie mamy pojęcia jak do tego tematu podejść profesjonalnie, tym bardziej, że kwestia hamulców jest niezwykle istotna, bo bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Zakładamy zatem, że kwestią wymiany zajmie się człowiek, który doskonale wie jak wymienić klocki hamulcowe. Przejdźmy jednak do odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

 

Szukamy danych katalogowych do modelu naszego samochodu

Każdy model samochodu ma przyporządkowane do siebie części samochodowe, a nawet więcej – bo nie tylko model ma tutaj znaczenie, ale również np. rodzaj zamontowanego silnika. W zdecydowanej mniejszości osoby użytkujące samochody posiadają dostęp do profesjonalnych baz danych, w których można sprawdzić jaki rodzaj klocków hamulcowych podchodzi do ich pojazdu. W związku z tym, przy okazji wizyty u mechanika warto dopytać o tę kwestie. Jeżeli jednak mechanik nie będzie w stanie podpowiedzieć nam rozwiązania, to idziemy do sklepu motoryzacyjnego – najlepiej wraz z dowodem rejestracyjnym, na którym wypisane są wszelkie szczegóły pojazdu, na podstawie których sprzedawca dobierze nam odpowiednie części do naszego samochodu.

Przychodzi jednak moment, kiedy sprzedawca zada nam pytanie: – na klocki hamulcowe którego producenta decydujemy się?  Zaczynamy wtedy pytać o różnice w cenie oraz jakości. W większości przypadków klienci sklepów motoryzacyjnych wybierają klasę średnią, dlatego pewnie i taką podpowie nam sprzedawca. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku klocków hamulcowych nie warto decydować się na tańsze rozwiązania ze względu na szybki ich czas zużycia. Dzisiaj zaoszczędzimy, a jutro dołożymy płacąc mechanikowi za kolejną usługę. Spójrzmy zatem w przyszłość i postarajmy się wybrać klocki dobrej klasy, lepszych producentów.

Na rynku istnieje wielu producentów klocków hamulcowych

Zatem, jakie klocki hamulcowe powinienem kupić do mojego samochodu? Zróbmy przegląd najpopularniejszych producentów:

Bosch – gigant w produkcji części samochodowych

Klocki hamulcowe BoschFirma produkuje wysokiej klasy klocki hamulcowe, ale nie tylko, bo jest to również gigant w produkcji większego zakresu części samochodowych. Uważany jest za jedną z najlepszych marek, tym bardziej że produkty firmy Bosch są bardzo często stosowane podczas pierwszych montaży w fabrykach samochodowych. Skoro największe koncerny motoryzacyjne zaufały niemieckiej firmie Bosch, to dlaczego my nie powinniśmy?

TRW – lider układów hamulcowych

TRWAmerykańska firma, której linia produkcyjna wypuszcza rok rocznie kilkanaście milionów samych tarcz hamulcowych. W ofercie producenta TRW są również klocki hamulcowe produkowane praktycznie do wszystkich modeli samochodów na świecie. Warty zauważenia jest fakt, że produkowane są one w technologii COTEC, a to gwarantuje szybkie dostosowywanie się klocków do zacisków oraz otrzymanie podczas hamowania bardzo dobrych parametrów technicznych.

ATE – grupa kapitałowa Continental

ATENiemiecka firma wchodząca w skład grupy kapitałowej Continental. Produkuje części samochodowe do niemieckich pojazdów tj. BMW, czy Volkswagen. Oferując ponad 150 różnych mieszanek materiałów ciernych, firma jest w stanie produkować klocki hamulcowe praktycznie do każdego typu pojazdów.  Produkty firmy ATE spełniają wszystkie wymogi przepisów ECE.

Brembo – włoski producent systemów hamulcowych

BremboPrócz koncernów firma zaopatruje rynek części zamiennych w elementy hamulców tarczowych i bębnowych. Z wysokojakościowych komponentów firmy Brembo korzystają zarówno pojazdy komercyjne, jak i nowoczesne samochody sportowe. Pod kątem wydajności, bezpieczeństwa oraz wytrzymałości klocki hamulcowe Brembo gwarantują identyczną jakość jak części OEM.

Textar

TextarMarka należąca do grupy TMD Friction – największego na świecie producenta komponentów układu hamulcowego. Produkty tej marki wykorzystywane są do pierwszego montażu przez wielu producentów samochodów, m.in.: BMW, Volkswagen, Mitsubishi. Długoletnia współpraca z zespołem wyścigowym Porsche sprawiła, że testowane w ekstremalnych warunkach toru w Le Mans produkty grupy TMD Friction cechują się wysoką skutecznością oraz trwałością; Klocki hamulcowe marki Textar montowane są również w najszybszych seryjnych samochodach świata, czyli Bugatti Veyron.

Porównanie klocków hamulcowych dostępnych na polskim rynku aftermarketowym

5 thoughts on “Jakie klocki hamulcowe do mojego samochodu?”

    1. Piotrku, nie jesteśmy w stanie wskazać Ci jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to przede wszystkim od Twojego samochodu (klasyczny, sportowy, inny?) oraz od stylu jazdy. Jeżeli chcesz mieć klocki, które sprawdzą się w większości sytuacjach, to wybieraj te droższe, znanych producentów.

  1. Różne opcje już przerobiłem ale teraz delphi sie trzymam bo to jakość oe wiec lepsza wytrzymałość a to istotne w przypadku klocków. Cene mają bym powiedział przyzwoitą, nie za tanie nie za drogie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *