Na samym wstępie dzisiejszego mojego materiału, na pytanie tytułowe odpowiem, od razu, bez owijania w bawełnę. Mianowicie, wymiana tarcz hamulcowych, powinna być przeprowadzona, mniej więcej, między 60, 80 a 90.000 km. Wszystko zależy od sposobu jazdy naszym samochodem i jego stanu technicznego.
Można by powiedzieć, że podobnie jak w przypadku wymiany klocków hamulcowych, zasada wymiany tarcz jest bardzo podobna. Zależy ona w dużej mierze od preferencji stylu naszej jazdy. Kierowca, który lubi, ,,brzydko mówiąc” – depnąć na hamulec a jego styl jazdy jest bardzo agresywny i nie oszczędza całego układu hamulcowego wraz ze swoim samochodem – może on wymieniać elementy te, nawet co 40.000 km. Oczywiście na zużycie tarcz, ma wpływ nie tylko sama jazda ale też otoczenie. Mianowicie: duża ilość kałuż, krzu, pyłu czy nawet wilgoci.
Z kolei kierowca szanujący swój pojazd, który na drodze jest bardzo uważny a jego styl jazdy jest delikatny i odpowiedzialny, może być pewny, że takowe naprawy może przeprowadzać nawet po przekroczeniu 100.000 km. Wszystko zatem zależy od samych nas ale i od jakości zakupionych części. Ponieważ bardzo często się zdarza sytuacja taka, że zakupiony części o bardzo słabej specyfikacji, mogą po prostu nie przetrwać nawet krótkiej próby czasowej. Należy także wspomnieć, że same tarcze należy kontrolować i dobrze aby naprawy ich przeprowadzać dosyć często. Dlaczego zapytacie? Mogą się pojawić zakrzywienia, ubicia czy nawet naderwania tarcz – co oczywiście, prowadzi do natychmiastowych ich wymiany.
Teraz przejdźmy do samych cen tarcz hamulcowych. A one są zależne w głównej mierze od modelu, marki oraz wytrzymałości. Przedział cenowy, waha się między 300 a nawet 800 zł. W modelach takich jak: BMW, Mercedes czy Audi, koszt takowej naprawy może przekroczyć nawet 1000 zł. Jeżeli nasze auto zalicza się do premium, warto wiedzieć, że nie należy samemu wymieniać tarcz hamulcowych. Lepiej, aby zrobił to zawodowy mechanik, dając nam gwarancję na wykonaną czynność. Mamy wtedy świadomość, że nasz samochód jest skompletowany prawidłowo a jego funkcjonowanie nie będzie odbiegać od stanu fabrycznego.
Warto też wiedzieć , że konstrukcja samych tarcz hamulcowych nie może zostać zwiększona, poprzez wzrost grubości ich materiału. Dlatego częste zużycie takowych części, nawet o 2 mm, oznacza dla serwisu konieczność wymiany tychże elementów na nowe. Ponadto muszę tutaj zaznaczyć, że do niedawna nasze samochody potrafiły przejechać nawet trzy nowe komplety klocków hamulcowych na jednych tarczach! W obecnym czasie, niestety nie jest już tak różowo, nasze wozy musimy przeglądać dużo częściej. Sami możemy zatem stwierdzić że grubość tarczy hamulcowej ma ogromny wpływ na jej zdolność do współpracy z naszymi klockami. Zatem, co wpływa na zniszczenie naszej tarczy hamulcowej? Powodów jest naprawdę wiele: przede wszystkim, musimy wziąć tutaj uwarunkowania pogodowe samą produkcje, błędny montaż z instrukcją serwisową, niewłaściwym serwis układu hamulcowego, nieprzestrzeganie dokręcenia śrub czy braku poinformowania nas o odpowiednim dotarciu klocków hamulcowych. Nie sposób pominąć uszkodzenia tarczy samochodowej, głównie dlatego gdyż, nasza forma eksploatacji samochodu będzie bardzo niefunkcjonalna. Musimy także pamiętać, że zły dobór odpowiednich elementów samej tarczy i klocków ma wpływ na współczynnik tarcia. Jeżeli ten będzie za duży to samochód nie będzie z odpowiednią siłą wyhamował prędkości, jeżeli on w ogóle nie wystąpi, nasz samochód nie będzie miał w ogóle hamulców – pamiętajmy także o efekcie bicia podczas hamowania! Musi być ono odpowiednie nie za miękkie nie za twarde. Bardzo często zdarza się także, że diagnostyka i wnikliwe zbadanie problemu wskazuje na uszkodzenie elementów zawieszenia i usterki, które wiążą się nawet z układem kierowniczym, łożyskiem czy kołem, dlatego przeglądy to podstawa, aby nasz samochód był w 100% sprawny.
Zachęcam do obejrzenia materiału video:
I tym sposobem dotarliśmy do końca dzisiejszego materiału. Mam nadzieję, że jasno i w prosty sposób, objaśnieniem – po ilu kilometrach wymieniać tarcze hamulcowe, od czego zależy ich zużycie i jakie są tego koszty w zależności od modelu posiadanego przez nas samochodu.