Co musimy wiedzieć o hamulcach?

Co musimy wiedzieć o hamulcach?

Na początku tego materiału, należy się pierw skupić, na jakiej zasadzie działają hamulce i czy rzeczywiście są najważniejszym elementem naszego pojazdu. Wielu z nas, stwierdzi zapewne, że samo hamowanie jest wyjątkowo proste. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak sam proces, nie jest już taki prosty, jakby się nam mogło wydawać. Dlatego w pierwszej kolejności, spróbuję to wyjaśnić a potem zastanowimy się czy rzeczywiście hamulce są niezbędnym elementem każdego jeżdżącego pojazdu.

Na czym polega hamowanie?

Chociaż zagadnienie może wydawać się bardzo proste, to ja postanowiłem go rozłożyć na elementy pierwsze. A więc, wciskając pedał hamulca powodujemy ciśnienie w danym układzie hydraulicznym. Jeżeli mamy do czynienia z hamulcami tarczowymi, dane ciśnienie uruchamia tak zwany tłoczek hamulcowy. Siły te, odpowiednio działają na klocki hamulcowe, te z kolei bezpośrednio działają na tarcze hamulcową. Między tymi układami, możemy jeszcze znaleźć urządzenie wspomagające czyli zwiększające daną siłę hamowania – najczęściej jest to system ABS. Zapobiega on blokowaniu kół, podczas gwałtownego wyhamowania prędkości naszego pojazdu.
A więc sami widzimy, że nawet tak proste działanie jak hamowanie, jest procesem wielozadaniowym. Tym samym, można stwierdzić, że każdy element tego podstawowego narzędzia podczas prowadzenia samochodu, jest bardzo istotny.

Działanie ABS a hamowanie

Dlaczego ABS jest tak ważnym elementem związanym z hamowaniem naszego pojazdu? Już tłumaczę. Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Powiedzmy, że nasz przykładowy Kierowca, niech będzie to, pan Kowalski posiada samochód. Wybrał się on na wycieczkę po zlodowaciałej drodze. Teraz, jego gwałtowne hamowanie będzie się równać z tym, że samochód może wpaść w poślizg a wszystko to przez brak systemu ABS. W takiej sytuacji koła danego wozu, po prostu się zatrzymują nagle i nie wyhamowują całej prędkości naszego pojazdu. Teraz weźmy ten sam przykład, ale z wyjątkiem jednego elementu. Teraz samochód pana Kowalskiego posiada takowy system ABS. Teraz, jego droga podczas hamowania, będzie dużo krótsza i bardziej efektywniejsza a to dzięki temu, że koła nie wpadną w bezpośredni poślizg tylko będą sukcesywnie spowalniane. Tym samym, możemy dojść do wniosku, że system ten daje nam większe bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o gwałtowne zatrzymanie naszego pojazdu.

Stabilizacja toru jazdy, czy ma wpływ na nasze hamulce?

Niby nowa technologia, która ma nam pomóc ale nie zawsze tak jest do końca. Mianowicie, takowa stabilizacja toru jazdy, może być naprawdę dużym problemem dla naszych hamulców. Problem ten pojawia się w szczególności, gdy chcemy z dużą szybkością podczas zakrętów, wyhamować nasz samochód. W takiej sytuacji, hamulce tracą dużo na własnej wartości, tym samym miękną. Możemy być też świadkami sytuacji gdzie, zostanie zagotowany płyn hamulcowy co spowoduje całkowitą utratę wartości eksploatacyjnych. Oczywiście w sytuacjach, gdzie nie potrzebujemy ostrego wyhamowania, takowa stabilizacja wpływa bardzo pozytywnie na sam komfort kierowanego przez nas samochodu.

Rodzaje układów hamulcowych

Układ hamulcowy to przede wszystkim elementy, które składają w całość a ich głównym zadaniem jest zatrzymanie naszego pojazdu w odpowiedniej chwili. W skład układu hamulcowego wchodzą: pedał hamulca, pompa, przewód i zaciski.
Na rynku świata motoryzacji możemy znaleźć dwa rodzaje, takowych układów hamulcowych. Pierwszy z nich jest nazywany podstawowym – jest on standardowo montowany w każdym samochodzie. Działa on na zasadzie standardowego układu hydraulicznego. Wszystko co, napisałem powyżej tyczy się właśnie standardowego układu hamowania. Drugim rodzajem jest układ, inaczej zwany jako dodatkowy. Tyczy się on hamulca ręcznego – jest to dodatkowe zabezpieczenie w naszym samochodzie. Funkcjonuje ono na zasadzie, podniesienia dźwigni, która odpowiada za dodatkowy hamulec bezpieczeństwa.

Podsumowując

Podsumowując ten wpis, należy podkreślić że dbanie o układ hamulcowy naszego samochodu to podstawa bezpiecznego przemieszczania się z punktu A do punktu B. To przecież, dzięki hamulcom jesteśmy pewni, że nasze auto zatrzyma się przed każdą przeszkodą na czas. Dlatego tym bardziej powinniśmy zwracać szczególną uwagę na te elementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *