Klocki hamulcowe oraz ich awaryjność

Klocki hamulcowe oraz ich awaryjność

Prawidłowe dbanie o elementy układu hamulcowego są podstawowym kluczem bezpiecznej jazdy. Jak rozpoznać, że nasze klocki bądź tarcze nadają się do wymiany lub regeneracji i jakie są ich najczęstsze usterki? Na te pytania, dzisiaj odpowiem.

A więc, cały układ hamulcowy jest najważniejszą rzeczą z punktu widzenia nas, czyli kierowców każdego samochodu. Od tego, że bezpiecznie się poruszamy nie zależą tylko nasze umiejętności jazdy ale i sprawność naszego pojazdu. To właśnie klocki czy też tarcze hamulcowe, odpowiedzialne są za zatrzymanie naszego pojazdu w odpowiednim momencie. Każde ich uszkodzenie, może znacznie wydłużyć drogę hamowania, co z kolei może doprowadzić do kolizji. Zatem jak dbać o prawidłowe zużywanie się tych części? I po czym rozpoznać, że kończy się ich żywotność? Jednym z najważniejszych elementów tego układu są wcześniej wspomniane tarcze. Stanowią one najważniejszą częścią układu w którym, obracają się wraz z kołem naszego wozu. Ich zadaniem jest odpowiednie współpraca z klockami. Dzięki temu, powstaje tutaj tarcie między, tymi dwoma elementami, co powoduje zatrzymanie się samochodu. Do najczęstszych uszkodzeń tarcz śmiało możemy wymienić, powstawanie rys, rowków oraz wgnieceń na powierzchni całej tarczy. Przyczyną takiej sytuacji, mogą być kamienie lub kurz czy też piasek na okładzinach hamulcowych znajdujących się na klockach, które poprzez dociskanie się do siebie niszczą ich powierzchnię. Innymi przyczynami zużywania się tych elementów, może być niska jakość samych klocków bądź tarcz. Problemem może być również korozja. Gdy ta, pojawi się na powierzchni całej tarczy, może powodować bardzo głośną pracą hamulców. Taka sytuacja, może spowodować zmiany siły hamowania. Jakie są przyczyny postawnej korozji? Ta najczęściej, pojawia się przeważnie, gdy samochód eksploatujemy w mniejszym stopniu niż zwykle, bądź podczas zimowych podróży. W tedy, to na drogach panują ciężkie warunki. Niekiedy może się zdarzyć sytuacja, że po kilku hamowaniach warstwa korozji zejdzie z powierzchni hamulcowej w innych przypadkach należy oddać samochód do warsztatu. Tutaj, najczęściej zostają one przetoczone, czyli krótko mówiąc zregenerowane, jeżeli ich grubość na to pozwoli.

Inną usterką, która tyczy się tarcz hamulcowych jest ich bezpośrednie przegrzewanie się. Przeważnie jest to spowodowane, przez ostre używanie właśnie układu hamulcowego. Zauważyć możemy to poprzez, przebarwienia na samej powierzchni tarcz. Wysokie temperatury są najczęściej powodowane przez zablokowanie się klocków w jarzmie. Z kolei, jeżeli posiadamy samochód z tarczami hamulcowymi, które mamy na tylnej osi, możemy je przegrzać, gdy będziemy używać nagminnie hamulca ręcznego. Gdy nasze części zostały zbyt mocno przegrzane, najlepiej będzie je wymienić na nowe. Bardzo podobna sytuacja tyczy się samych klocków hamulcowych. One, również mogą być podatne na przegrzewanie i tutaj najczęściej dochodzi do takiej sytuacji w przypadku zablokowania klocków w jarzmie oraz w wyniku cofnięcia się tłoczka. Na przegrzanie samych klocków ma także wpływ sam kierowca, gdy ten nieprawidłowo używa hamulca, bądź też prowadzi samochód na wciśniętym ręcznym…

W niektórych przypadkach możemy być świadkiem, pęknięcia takowej tarczy. Jest to spowodowane sytuacją, gdzie szczelina w niej, która powstała, po prostu się pogłębia. Powstała szczelina jest efektem zbyt dużego tarcia między tarczą a klockami. W takiej sytuacji, będziemy zmuszeni zdemontować zużyty element i wymienić go na nowy, ponieważ regeneracja w takiej sytuacji nic nie da. Ważne jest także to, aby pamiętać, że wymieniając tarcze czy też klocki – róbmy to całymi kompletami, nigdy pojedynczo! Jest to bardzo istotna rzecz, zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna z nich ulegnie zniszczeniu, po prostu zamontowanie tylko jednej nowej, będzie miało zły wpływ na cały proces hamowania.

Podsumowując.

Mam nadzieję, że dzisiejszy materiał pomógł Wam, odpowiedzieć na pytanie – jak rozróżnić usterki związane z klockami i tarczami hamulcowymi. Ja ze swojej strony, mogę tylko doradzić, że podstawowe i częste przeglądy oraz serwisy naszego samochodu to podstawa, aby ten funkcjonował prawidłowo i dawał nie tylko nam ale i naszym pasażerom pełni zadowolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *