Prawidłowe funkcjonowanie hamulca odpowiada za nasze bezpieczeństwie i naszych bliskich. Praktycznie we wszystkich krajach, nie tylko w Europie ale i na świecie znajdziemy przepisy które, regulują wymogi związane z prawidłowym i skutecznym działaniem hamulców. Zatem, ogólne zadanie hamulców jest zmniejszenie prędkości aż do jej całkowitego wytrącenia.
Rodzaje mechanizmów hamulcowych
Hamulce chwilowego działania są przystosowane do funkcjonowania przez krótki czas, ale za to pracują z dużą skutecznością. Powodują one gwałtowne opóźnienie naszego pojazdu, na przykład w niebezpiecznych sytuacjach.
Postojowy hamulec, jest przystosowany do utrzymania samochodu w danej pozycji przez nieograniczony czas.
Kolejno możemy znaleźć hamulec ciągłego działania, jest on z kolei przystosowany do pracy przez długi czas. Powoduje on w dużej mierze hamowanie umiarkowane naszego samochodu, podczas poruszania się na przykład, po miejskich drogach.
Krótkie podsumowanie – hamulce są skonstruowane w ten sposób, aby kierowca mógł spokojnie regulować ich skuteczność. Ich działanie w zasadzie rozkładają się równomiernie na wszystkie koła. Z kolei, między nimi, występuje siła odśrodkowa, która zapobiega poruszaniu się samochodu, podczas wciskania pedału hamulca.
Jakie mamy mechanizmy hamulcowe?
Przede wszystkim, możemy to rozróżnić hamulce bębnowe, działają one stosunkowo najlepiej a ich konstrukcja jest naprawdę bardzo prosta. Mianowicie, znajdziemy tutaj szczęki hamulcowe, które są zaopatrzone w tak zwane okładziny, które charakteryzują się ścieraniem podczas hamowania. Każda z szczęk jest zamontowana oczywiście na łożysku i odpowiednim stworzeniu. Ten z kolei jest osadzony na tarczy hamulcowej. Taka konstrukcja powoduje takowe tarcie oraz spowolnienie naszego pojazdu.
Hamulce, które są stworzone na szczękach zawieszonych na sworzniach oraz układ Duplex
Działa to na zasadzie większego nacisku okładziny na szczęki współbieżne, niż na przeciwbieżne. Co powoduje dodatkowy komfort podczas hamowania.
Z kolei układ hamulcowy Duplex, który mogę gorąco polecić, charakteryzuje się dużą skutecznością podczas hamowania. Uzyskujemy to poprzez działanie dwóch współbieżni. W tym wypadku, każda ze szczęk jest odpowiednio dociskana poprzez, tak zwany, rozpieracz. System ten przeważnie jest stosowany w samochodach o większej masie.
Taśmowe hamulce
Układ stworzony przede wszystkim z bębna oraz taśmy, która reguluje siłę nacisku hamulca.
Tarczowe hamulce
Najpopularniejsze hamulce to właśnie tarczowe. Są one montowane praktycznie w każdym pojeździe. Tutaj działanie ich odbywa się na zasadzie prawidłowego funkcjonowania bębna oraz tarczy hamulcowej. Bęben zbliża się do tarczy, co powoduje tarcie, które wyhamowuje nasz pojazd.
System Dunlop co to, takiego jest?
Jest to tarczowy mechanizm hamulcowy, który montuje się bezpośrednio na koło naszego samochodu. Najlepiej na nieruchomej jego obudowie. Umieszczamy naprzeciw siebie dwa rozpieracze, które podczas hamowania wydzielają płyn, do tak zwanego, tłoczka rozpieracza. W takiej sytuacji, okładziny zaciskają się i powodują siłę, która wyhamowuje nasz pojazd. Takowy mechanizm, wykorzystuje się przede wszystkim, jako hamulec postojowy. Sterujemy nim za pomocą cięgła i dźwigni.
System Girling
W systemie tym, możemy znaleźć podwojoną liczbę cylindrów oraz wałków ciemnych, dzięki czemu siła odśrodkowa naszego hamulca jest praktycznie dwukrotnie większa i tym właśnie charakteryzuje się głównie system Girling.
Układy uruchamiające
Układy te, dosyć rzadko są spotkane w samochodach z uwagi na trudność w osiągnięciu i ich przełożeniu. Jednak, możemy się na nie napotkać w naszych pojazdach, jako hamulce postojowe. Ponadto, mechaniczny układ uruchamiający może być stworzony jako: układ sztywny, półsztywny oraz elastyczny.
Hydrauliczne układy
Na koniec, zostawiłem sobie hydrauliczne układy, które są montowane w naszych pojazdach. Takowy układ jest dużo bardziej wydajniejszy niż mechaniczny a to dlatego, gdyż charakteryzuje się on dużo mniejszą bezwładnością działania. Ponadto charakteryzuje się identyczną siłą nacisku na szczęki oraz brakiem wpływu ruchu kół jezdnych. Samo łączenia rozpieraczy z układem hydraulicznym funkcjonuje tutaj bez żadnych zastrzeżeń.
Podsumowując
Mam nadzieję, że wyjaśniłem pojęcie – jak działa układ hamulcowy w każdym z wymienionych rodzajów. Oczywiście, każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od naszych upodobań i od tego, na jakie rozwiązanie nas stać. Ale jedno jest pewne o każdy z wymienionych układów należy odpowiednio zadbać , bo samochód, który jest w stu procentach sprawny jest, przede wszystkim bezpieczny.