Klocki hamulcowe i tarcze – od ogółu do szczegółu

Klocki hamulcowe i tarcze – od ogółu do szczegółu

Ach.. ilu to z nas nieraz zadawało sobie pytania, czy obecne klocki w swoim samochodzie ,,pociągną jeszcze” czy należy je, już wymienić. Dlatego dzisiejszy materiał będzie się głównie skupiał na temacie, kiedy jest dobry czas na wymianę klocków i na zwrócić uwagę. A więc zaczynajmy.

Po ilu kilometrach zmieniać klocki hamulcowe?

Przede wszystkim musimy sobie uzmysłowić taką rzecz. Wymiana klocków hamulcowych, zależy nie od przejechanych kilometrów a od sposobu naszej jazdy. Drugim czynnikiem wpływającym na szybkie starcie się tych części są okoliczności, w których uczestniczymy.

Świetnym przykładem może być, taka sytuacja: przykładowy Jan Kowalski, który przejechał swoim samochodem 50-60 tysięcy kilometrów głównie w trasie – nie musi się zbytnio martwić o wymianę klocków. Jest to głównie spowodowane, tym że jeżdżąc w trasie używamy mniejszej ilości hamowań niż np. w mieście. Dlatego też, nasz przykładowy Jan Kowalski poruszając się w środowisku mieszczańskim, gdzie hamulec to główny jego przyjaciel, powinien takowe naprawy przeprowadzać nawet co 20 tys. km.

Stan pojazdu też wpływa na stan naszych klocków hamowania!

Ten punkt jest bardzo istotny. Mianowicie, klocki hamulcowe i ich zużycie, zależą w dużej mierze od stanu naszego pojazdu. Chodzi głównie o stan samych klocków hamulcowych, składników etc.

Kolejnym czynnikiem są same tarcze. Chodzi tutaj raczej z jakiego tworzywa zostały stworzone, jakiej marki czy jest to oryginalny produkt czy też zamiennik. Warto też wspomnieć, że w samochodach tych sportowych znajdziemy tarcze nawiercane. Problem z nimi jest jeden i to zasadniczy. Klocki te lubią się szybko zużywać. Głównie przez dużą temperaturę, która zwiększa samą siłę hamowania. Zatem nawet dobry kierowca, potrzebuje w pełni sprawnego samochodu, by mieć pewność, że zdoła zahamować w odpowiednim momencie. Dlatego też, zwracajmy na te wymienione czynniki szczególną uwagę.

Wymiana klocków – na co zwracać uwagę?

Najlepiej, aby klocki hamulcowe wymieniać nie pojedynczo a całym kompletem. Jeśli nie mamy na to czasu, to w ostateczności zajmijmy się jedną z osi. Bardzo ważne jest to by grubości oraz skład klocków był identyczny. W takiej sytuacji mamy pewność, że nasz samochód będzie stabilny podczas hamowania. W sytuacji, gdy każdy z nich różni się od siebie – może to spowodować znoszenie samochodu podczas hamowania bądź też awarie układu hamulcowego. Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na model wybranych przez nas klocków, tak by te, były dopasowane odpowiednio do naszego pojazdu. Pamiętajmy też, że korzystanie z zamienników, regenerowanych bądź też używanych, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Oczywiście opcja zakupu markowych klocków jest dużo droższa z drugiej strony daje nam to pewność lepszej trwałości.

Nowe klocki ze starymi tarczami?

Często jest tak, że podczas wymiany klocków zostawimy stare tarcze. Hmyy… Niewątpliwie, taki skład oczywiście będzie pasował ze sobą. Ważne tylko by, tarcze miały odpowiednią grubość. Dobrze byłoby też, aby niebyły skorodowane. Z tyłu głowy miejmy to, że niektóre klocki hamulcowe mogą gorzej współpracować a inne lepiej z tarczami innej firmy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu. Takie rozwiązanie jest najbardziej komfortowe, bo mamy pewność, że wszystko ze sobą będzie współgrało.

Nowe tarcze ze starymi klockami

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy na nowych tarczach zostawiać starych klocków. Co w sytuacji, gdy mamy je prawie nowe? Nie ma to znaczenia, wymiana tarcz jest zawsze równa z wymianą klocków.

Parę ważnych informacji

Pamiętajmy, że nowe tarcze mogą układać się przez długi okres czasu. Może być też sytuacja, gdzie nasze nowo założone tarcze wraz klockami będą piszczeć. Tu warto podkreślić, że nie zawszy świadczy to o złym montażu, dlatego, gdyż nowe klocki, zawsze są pokryte warstwą ochronną. Piszczenie powinno ustąpić w przypadku, gdy ta się wytrze. Gdy już jesteśmy po wymianie tych elementów nie zapominajmy o ich i dotarciu. Tutaj, chyba każdy się zgodzi ze mną, że układ hamulcowy to jedna z najważniejszych części naszego pojazdu. To ona potrafi nam zagwarantować bezpieczeństwo. Temu warto o nią naprawdę odpowiednio zadbać.

One thought on “Klocki hamulcowe i tarcze – od ogółu do szczegółu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *